Aktualitātes

Blogosfēras posts — masveidīga sekotāju pirkšana

Marija Vorkule
A.W.Olsen & Partners/Scholz & Friends Riga projektu vadītāja

Vārds «blogeris» jau sen ir uz mēles visiem, kas vismaz šad tad parādās sociālajos tīklos. Agrāk blogeri bija populāri tikai sociālajos tīklos, bet citur par viņiem runāja maz, taču tagad viņi ir atzīti smalko aprindu hroniku un cienījamu žurnālu analītisko pārskatu varoņi.

Tomēr pirms parādīšanās populāros žurnālos blogeri kļuva par tirgvedības un sabiedrisko attiecību speciālistiem domāto profesionālo tīmekļa vietņu un izdevumu varoņiem. Vairāk nekā puse, proti, 54 %, ASV tirgvedības speciālistu atzīst, ka nišas blogi un grupas ir ļoti efektīvas, bet 59 % ir plānojuši palielināt šim komunikācijas veidam paredzēto budžetu. Uzņēmums Tomoson, kas piedāvā profesionālus ietekmētāju meklēšanas pakalpojumus, ir aplēsis, ka katrs influencer marketing ieguldītais dolārs nes uzņēmumam 6,50 dolārus peļņas. Tāpēc nepārsteidz, ka sadarbība ar blogeriem vēja spārniem kļūst jo dienas, jo populārāka. McKinsey Quarterly pētījums liecina, ka 20–50 % lēmumu par preces vai pakalpojuma iegādi tiek pieņemti, pamatojoties uz ieteikumu, ietekmētāju viedoklis ir vairāk nekā divas reizes efektīvāks par standarta maksas tirgvedību, bet varbūtība, ka ar ietekmētāju piesaistītais klients kļūs par pastāvīgo klientu, ir par 37 % lielāka, ja pārējie apstākļi ir vienādi.

Vārdu sakot, blogeru un tirgvedības speciālistu sadarbībai ir diža nākotne. Tomēr pār šo gaišo un visām iesaistītajām pusēm pilnas kabatas sološo nākotni karājas Dāmokla zobens — viltus sekotāji. Uzskrūvēts abonentu skaits ir tīrs ļaunums, jo uzņēmuma budžets tiek tērēts nedzīvai, neaktīvai auditorijai. Tā neies un nepirks blogera popularizēto preci, un tātad neatmaksās uz to iztērēto budžetu. Šādas kampaņas efektivitāte ir gandrīz vienāda ar nulli, tirgvedības speciālistu viedoklis par sadarbību ar blogeriem stipri pasliktinās, cieš visas blogosfēras reputācija.

Varbūt blogerim, ar kuru norisinājusies šāda neveiksmīga sadarbība, patiešām ir aktīvi abonenti un pat diezgan daudz, bet honorāru viņš prasa par 40 tūkstošiem abonentu, lai gan patiesībā var lepoties tikai ar 15 tūkstošiem dzīvu dvēseļu. No tā cieš ne vien uzņēmumi, kas ir ieguldījuši naudu un noticējuši blēdīgam ietekmētājam, bet arī pavisam godīgi blogeri, kam ir 100% dzīva auditorija.

Lai neļautu budžetam izkūpēt gaisā, blogeri, ar kuriem zīmogs grasās sadarboties, ir jāpārbauda, vai viņi neuzskrūvē abonentu skaitu. Izrādījās, ka pie mums, Latvijā, labprāt uzskrūvē un prot to darīt.

Piemēram, kādai slavenai Latvijas blogosfēras grand dāmai sekotāju skaits Instagram mēneša laikā (no 1. septembra līdz 1. oktobrim) negaidīti pieauga par pieciem tūkstošiem — no 10 tūkstošiem līdz 15. Bet abonentu iesaiste gluži otrādi — kritās. Turklāt ar blīkšķi — no kontam maksimālajiem 3,77 % līdz 2,37 %.

1

2.9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citai populārai skaistumkopšanas un modes blogerei abonentu skaita pārmaiņas Instagram ir vēl zīmīgākas. Grafikā ir redzams, kā blogerei arvien vairāk iepatīkas viltus abonentu ieguve: aprīļa sākumā viņai bija 3886 sekotāji, bet maija sākumā — jau 6155; jūnijā viņa veica daudz straujāku lēcienu no 6,2 līdz 8,2 tūkstošiem nedēļās laikā, savukārt augustā pieaudzēja precīzi tūkstoti jaunu abonentu divās dienās.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

Vienlaikus viņas abonentu iesaistes rādītāji drudžaini lēkā tieši sekotāju skaita pieauguma periodos: iesaistes līmenis samazinās no 3,43 % aprīlī līdz 1,9 % maija sākumā, no 2,12 % līdz 1,42 % vienā jūnija nedēļā un no 2,15 % līdz 1,38 % pāris augusta dienās.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Un šī konta pārstāve veselu gadu bija apmierināta ar tūkstoti sekotāju, lai vienā mēnesī pēkšņi strauji uzaudzētu muskuļu masu 4000 jaunu sekotāju formā.

5

 

 

 

 

 

 

 

 

Tai pašā laikā auditorijas iesaiste parāda jau pazīstamo straujo kritumu, kas ir tieši proporcionāls auditorijas pieaugumam: no cienījamiem 18,8 % jūnijā blogere ar apdullinošu troksni nogāžas līdz 3,44 % iesaistes jūlija sākumā. Citiem vārdiem sakot, viņas publikācijas vairs neinteresē viņas auditoriju. Nav skaidrs, kā gan tas varēja notikt, ja viņas kontam ir sākuši sekot līdzi četri tūkstoši jaunu interesentu. Iespējams, tas tā ir tāpēc, ka šie četri tūkstoši ir roboti.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diemžēl ļoti daudzi Latvijas blogeri čakli grēko, iegādājoties robotus — mirušās dvēseles, par kurām viņi prasa lielus honorārus, bet kas zīmolam nedod nekādu ieguvumu. Šādā situācijā ir svarīgi nemesties uz galvas nepārbaudītā atvarā, jo tas draud ar vilšanos blogosfērā vispār. Tirgvedības un sabiedrisko attiecību speciālisti, kas ir apdedzinājušies pie šādas uguns, bieži apgalvo, ka sadarbība ar blogeriem ir neefektīva. Tas nav taisnīgi — 51 % ASV tirgvedības speciālistu norāda, ka influencer marketing piesaista kvalitatīvāku auditoriju nekā jebkura cita tirgvedības metode. Ar šo paņēmienu piesaistītie patērētāji ir gatavi tērēt vairāk un labprātāk dalās iespaidos ar draugiem un tuviniekiem, kļūstot par vēl vienu jaunu klientu avotu. Tomēr pret sadarbības partnera izvēli ir jāizturas ļoti atbildīgi un rūpīgi jāpārbauda viņu piedāvātais produkts, tas ir, sekotāji. Visiem piesardzīgajiem tirgvedības un sabiedrisko attiecību speciālistiem lai platforma Livedune.ru nāk palīgā.